ADET GECİKMESİ NEDENLERİ

ADET GECİKMESİ NEDENLERİ

Adet gecikmesi yaşıyorsunuz,ancak hamile olmadığınızı biliyorsunuz.Adet gecikmesi hamilelik dışında birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.Yaygın nedenler hormonal dengesizlik ve ciddi bir hastalık durumuna kadar değişebilir.Bir kadının hayatında adet gecikmesi iki durumda ortaya çıkabilir ilk adet olduğunda ve meopoz döneminde.Bu iki evrede normal döngü düzensiz hale gelebilir.

Menopoza girmemiş kadınlar genelde 28 günde bir regl (adet)olur.Bununla birlikte ,sağlıklı bir regl(adet) döngüsü her 21 ile 35 günde bir değişebilir.Adet döneminiz bu aralıklar dahilinde değil ise sebebi aşağıda ki nedenlerden olabilir,Adet söktürücü yöntemler,


STRES

Stres hormonlarınızın dengesini bozabilir,günlük rutininizi değiştirebilir hatta beynin dönemleri düzene sokan bölümü olan hipotalamusu etkileyebilir.Zamanla stres hastalığa veya ani kilo kaybına hatta aşırı kilo almanıza sebep olabilir bütün bu olanlar ise adet döngüsünü bozabilir.

Stresin adet döngünüzü bozduğunu düşünüyorsanız rahatlama teknikleri uygulayabilir,yaşamınızda sizi strese sokan durumları gözden geçirmeyi deneyebilirsiniz.


DÜŞÜK VÜCUT AĞIRLIĞI

Ciddi yeme bozuklukları ve aşırı yapılan diyetler adet gecikmesine sebep olabilir.Boyunuza göre vücut ağırlığınız normalin altında ise vücudun işlevini bozabilir ve yumurtlamayı durdurabilir.Maraton tarzı aşırı egzersiz yapan bayanlardada adet gecikmesi sıklıkla görülebilir.Normal kiloya ulaşıldığı taktirde tekara düzenli adet döngüsüne kavuşabilirsiniz.


OBEZİTE

Düşük vücut ağırlığının adet döngüsünü etkilediği gibi aşırı kilonun yani obeziteninde adet döngüsünü etkilediği kesin.Eğer kilo sınırının üstünde bir kiloya sahipseniz mutlaka diyet ve egzersiz programı uygulamanız gerekli.


POLİKSİTİK OVER SENDROMU(PCOS)

Polikistik over sendromu (PCOS)Vücudunuzda daha fazla erkeklik hormonu salgılanması durumudur.Bu hormon dengesizliği sonucu olarak yumurtalık üzerinde kistler oluşur.Bu yumurtlamayı daha düzensiz hale getirerek adet dögünüzü düzensiz hale getirir.

insülin gibi diğer hormonlarda düzensiz hale gelebilir.PCOS tedavisi semptomları hafifletmeye odaklanr.

doktorunuz döngünüzü düzene sokmak için sizi doğru tedaviye yönlendirebilir.


DOĞUM KONTROLÜ

Doğum kontrolü ciddi adet gecikmesi yapabilir.Doğum kontolü hapları yumurtalıklarınızın yumurta bırakmasını önleyen östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Hapı durdurduktan sonra, döngünüzün tekrar tutarlı hale gelmesi altı aya kadar sürebilir. İmplante edilen veya enjekte edilen diğer kontraseptif türleri de kaçırılan sürelere neden olabilir.


KRONİK HASTALIKLAR

Diyabte ve çölyak gibi kronik hastalıklar adet döngüsünü etkileyebilir.Kan şekerindeki değişiklikler hormonal değişikliklerle bağlantılıdır, bu nedenle nadir olmasına rağmen, zayıf kontrol edilen diyabet döneminizin düzensiz olmasına neden olabilir.

Çölyak hastalığı, ince bağırsağınızda hasara yol açabilecek , vücudunuzun önemli besin maddelerini emmesini engelleyebilecek iltihaplanmaya neden olur . Bu adet gecikmesine neden olabilir.


Erken peri-menopoz

Çoğu kadın 45 ila 55 yaşları arasında menopoz olur. 40 yaş ve öncesinde semptom geliştiren kadınların erken peri-menopoz olduğu düşünülmektedir . Bu yumurta tedarikinizin azaldığı anlamına gelir ve sonuç olarak adet gecikmesi veya tamamen adet olmama durumu kendini gösterir.


Tiroid sorunları

Aşırı aktif veya az aktif tiroid bezi adet gecikmesi nedeni olabilir. Tiroid vücudunuzun metabolizmasını düzenler, böylece hormon seviyeleri de etkilenebilir. Tiroid sorunları genellikle ilaçla tedavi edilebilir. Tedaviden sonra adetiniz muhtemelen normale dönecektir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title