AKNE OLUŞUMU VE TEDAVİSİ

AKNE OLUŞUMU VE TEDAVİSİ

Akne özellikle yüz, omuzlar, sırt, boyun, göğüs ve üst kollarda lekelere ve sivilcelere neden olan kronik, inflamatuar bir cilt durumudur.  Genellikle yağ bezleri aktifleştiğinde ergenlik döneminde ortaya çıkar ancak her yaşta oluşabilir. Tehlikeli değildir, ancak cilt izleri bırakabilir. Bezler yağ ürettiğinden hem erkeklerde hem de kadınlarda böbrek üstü bezleri tarafından üretilen hormonları uyarılır.

Sivilce Hakkında Gerçekler

Akne, saç köklerinin tabanındaki yağ bezlerini içeren bir cilt hastalığıdır. 11-30 yaşları arasındaki her 4 kişiden 3'ünü etkiler. Tehlikeli değildir, ancak cilt izleri bırakabilir. Tedavi ne kadar şiddetli ve kalıcı olduğuna bağlıdır. Risk faktörleri arasında genetik, adet döngüsü, anksiyete, stres, sıcak, nemli iklimler ve yağ bazlı makyaj kullanımı da vardır.

Evde yapılan ilaçlar

Diyet : Diyetin kötüleşen aknesinde ne gibi bir rol oynadığı belirsizdir. Bilim adamları iyi bir A ve E vitamini ve çinko kaynaklı bir diyet tüketen kişilerin şiddetli akne riski daha düşük olabileceğini bulmuşlardır. 

Çay ağacı yağı : Hint Dermatolojisi, Venereoloji ve Leproloji Dergisi'nde yayınlanan 60 hastayı içeren bir çalışmanın sonuçları, %5 çay ağacı yağının hafif ve orta akne tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Çay : Topikal bir preparatta uygulanan yeşil çay da dahil olmak üzere çaydaki polifenollerin sebum üretimini azaltmada ve akne tedavisinde faydalı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

Nemlendiriciler : Araştırmacılar, özellikle izotretinoin gibi akne tedavisi kullanan kişilerde cildi rahatlatabilir. 

NEDENLER

İnsan derisi, cildin altındaki yağ bezlerine bağlanan gözeneklere sahiptir. Foliküller bezleri gözeneklere bağlar. Foliküller sıvı üreten ve salgılayan küçük keselerdir. Bezler sebum adı verilen yağlı bir sıvı üretir. Sebum ölü deri hücrelerini foliküllerden cildin yüzeyine taşır. Küçük bir saç folikülden cildin dışına doğru büyür. Sivilce bu foliküller tıkandığında büyür ve cilt altında yağ birikir. 

Propionibacterium acnes (P. acnes), ciltte yaşayan ve sivilce enfeksiyonuna katkıda bulunan bakterilerin adıdır. Araştırmalar, akne şiddetinin ve sıklığının bakteriye  bağlı olduğunu göstermektedir. Tüm akne bakterileri sivilceleri tetiklemez.

Hormonal faktörler

Bir dizi faktör akneyi tetikler, ancak ana nedenin androjen seviyelerinde bir artış olduğu düşünülmektedir. Androjen, ergenlik başladığında seviyeleri yükselen bir hormon türüdür. Kadınlarda östrojene dönüşür .

Artan androjen seviyeleri cildin altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Büyümüş bez daha fazla sebum üretir. Aşırı sebum, gözeneklerdeki hücresel duvarları parçalayarak bakterilerin büyümesine neden olabilir.

Diğer olası tetikleyiciler

Bazı çalışmalar genetik faktörlerin riski artırabileceğini düşündürmektedir .

Diğer nedenler şunlardır :

a. androjen ve lityum içeren bazı ilaçlar

b. yağlı kozmetik

c. hormonal değişiklikler

d. duygusal stres

e. adet

TEDAVİ

Tedavi, aknenin ne kadar şiddetli ve kalıcı olduğuna bağlıdır.

Hafif sivilce

Sivilceleri tedavi etmek için çeşitli steroidal ve steroidal olmayan kremler veya jeller mevcuttur. Hafif akne, cilde uygulanan jeller, sabunlar, kremler ve losyonlar gibi reçetesiz ilaçlar ile tedavi edilebilir. Kremler ve losyonlar hassas ciltler için en iyisidir. Alkol bazlı jeller cildi kurutur ve yağlı ciltler için daha iyidir.

Reçetesiz Akne ilaçları aşağıdaki aktif bileşenleri içerebilir :

Rezorsinol : Siyah nokta ve beyaz noktaların temizlenmesine yardımcı olur.

Benzoil peroksit : Bakterileri öldürür, cildin yenilenmesini hızlandırır.

Salisilik asit : Siyah noktaların ve beyaz noktaların parçalanmasına yardımcı olur. İltihabı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Retin-A : Gözeneklerin hücre dönüşümü ile engellenmesine yardımcı olur.

Azelaik asit : Folikülleri çevreleyen hücreleri güçlendirir, sebum patlamalarını durdurur ve bakteriyel büyümeyi azaltır. 

Bazı preparatlar ilk kullanımda cilt tahrişine, kızarıklığa veya yanmaya neden olabileceğinden, en düşük güçlerle başlamanız önerilir. Bu yan etkiler normal kullanımdan sonra normal olarak azalır. Değilse, bir doktora görünün.

Orta Ve Şiddetli Akne Tedavisi

Bir cilt uzmanı veya dermatolog daha ciddi vakaları tedavi edebilir. Reçetesiz ilaçlara benzer bir jel veya krem, ancak daha güçlü veya oral veya topikal bir antibiyotik reçete edebilirler.

Kortikosteroid enjeksiyonu

Akne kisti ciddi şekilde iltihaplanırsa, yırtılabilir. Bu skarlaşmaya neden olabilir. Bir uzman seyreltilmiş bir kortikosteroid enjekte ederek iltihaplı bir kisti tedavi edebilir. Bu yara izini önlemeye, iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Kist birkaç gün içinde parçalanır.

Oral antibiyotikler

Orta ve şiddetli aknesi olan hastalar için oral antibiyotikler 6 aya kadar reçete ile kullanılabilir. Bunlar P. Acnes popülasyonunu azaltmayı amaçlamaktadır. Akne temizlendikçe dozajı yüksek başlayacak veya azalacaktır.

P. acnes zamanla antibiyotiğe dirençli olabilir ve başka bir antibiyotiğe ihtiyaç vardır. Aknenin oral antibiyotiklerden ziyade topikal direnç göstermesi daha olasıdır. Antibiyotikler bakterilerin büyümesiyle mücadele edebilir ve iltihabı azaltabilir.

Oral kontraseptifler

Oral kontraseptifler aşırı aktif bezi baskılayarak kadınlarda akne kontrolüne yardımcı olabilir. Genellikle uzun süreli akne tedavisi olarak kullanılırlar. Bunlar aşağıdakileri yapan kadınlar için uygun olmayabilir:

a. kan pıhtılaşma bozukluğu varsa

b. Sigara içiyorsa

c. migren hastalığı varsa

d. 35 yaşın üzerinde ise

İlk önce bir jinekoloğa danışmak önemlidir.

Türleri

Stres, bazı durumlarda aknenin anahtar tetikleyicisi olabilir. Akneler boyut, renk ve ağrı seviyesine göre değişir.

Aşağıdaki türler mümkündür:

a. Whiteheads: Bunlar cildin altında kalır ve küçüktür

b. Siyah nokta: Açıkça görülebilir, siyahtır ve cildin yüzeyinde görünür

c. Papüller: Küçük, genellikle pembe yumrular, bunlar cildin yüzeyinde görülür

d. Püstüller: Cildin yüzeyinde açıkça görülebilir. Tabanlarında kırmızı ve üstte irin var

e. Nodüller: Cildin yüzeyinde açıkça görülebilir. Cildin derinlerine gömülü büyük, sağlam, ağrılı sivilcelerdir.

f. Kistler: Cildin yüzeyinde açıkça görülür. Acı verirler ve irinle dolular. Kistler yara izlerine neden olabilir.

Önleme ve yönetim ipuçları

-Yüzünüzü günde iki defadan fazla ılık su ve özellikle sivilce için yapılmış yumuşak sabunla yıkayın.

-Cildi ovmayın veya sivilceleri patlatmayın.

-Yüze sürekli dokunmaktan ve oynamaktan kaçının.

-Sebum ve cilt kalıntısı içerebileceğinden, konuşurken telefonu yüzünüzden uzak tutun.

-Özellikle losyonlar, kremler veya makyaj uygulamadan önce ellerinizi yıkayın.

-Akne, omuzlarda veya göğüste ise, cildin nefes almasını sağlamak için gevşek kıyafetler giymeyi deneyin.

-Hassas ciltler için olan makyaj malzemelerini seçin ve yağ bazlı ürünlerden kaçının.

-Uyumadan önce makyajı çıkarın.

-Tıraş sırasında elektrikli tıraş makinesi veya keskin bir tıraş makinesi kullanın. Tıraş kremi uygulamadan önce cildi ve sakalı ılık sabunlu suyla yumuşatın.

-Sebum ve cilt kalıntılarını topladığı için saçı temiz tutun. Yağlı saç ürünlerinden kaçının.

-Cildin daha fazla sebum üretmesine neden olabileceğinden, aşırı güneş ışığından kaçının. Birçok akne ilacı güneş yanığı riskini artırır.

-Akneyi şiddetlendiren kortizol ve adrenalin üretimini artırabileceğinden endişe ve stresden kaçının.

-Akne yaygın bir sorundur ancak tedavi mevcuttur ve birçok durumda etkilidir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title