BAŞ VE BOYUN KANSERİ BELİRTİLERİ

BAŞ VE BOYUN KANSERİ BELİRTİLERİ

Başlıca tiroid, bağırsak, dil ve dudak bölgelerindeki kanser türleri, her yıl 55.000 kişiyi etkileyen, dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından biri olarak listelenmektedir.

Baş ve boyun bölgesindeki kanser türlerinin farkında olmak ve bilinçli davranmak erken tanı ve tedaviye olanak tanır.

Sigara ve tütün ürünleri, baş ve boyun kanseri, alkol ve HPV virüsleri riskini artıran ilk ürünlerdendir. Ek olarak, bazı viral ajanların, radyoterapinin ve diyet faktörlerinin de hastalığın tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Güneş ışığına maruz kalmak dudak ve cilt kanserine katkıda bulunan faktörler arasında önemli bir rol oynar. Akdeniz'deki çiftçiler özellikle daha yüksek dudak kanseri riski altındadır.

Güneş ışığına maruz kalmak dudak ve cilt kanserine katkıda bulunan faktörler arasında önemli bir rol oynar. Akdeniz'deki çiftçiler özellikle daha yüksek dudak kanseri riski altındadır.

Bu alandaki bazı değişiklikler kanseri gösterebilir:


Baş ve boyun şişmesi


- Dudak, dil veya ağızda komplike olmayan yaralar


- Batma


- Öğrenmede zorluk çekmeyin


-Burun tutulması


- Kulak ağrısı


- İşitme kaybı


- Felci

Hastanın baş ve boyun bölgesinde kitle varsa dikkatle incelenmelidir. Radyolojik görüntüleme için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme kullanılmaktadır. Herhangi bir şüpheli bölge varsa biyopsi muayenesi yapılır

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title