CİLT LEKELERİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

CİLT LEKELERİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Cilt Lekeleri 

Cilt lekeleri, cildin bazı bölümlerin de  normalden çok fazla miktarda melanin üretilmesi sonucu meydana gelmektedir.  Melanin tanım olarak  gözlere, cilde ve saça renk veren pigmentler olarak bilinir. Deride oluşan renk değişikliğinin birçok sebebinin olduğu bilinmektedir. Bazen, kötü bir görüntü oluştursa da tehlikeli değildir, ama bazı durumlarda da tehlike sinyalleri verebilir. Şimdi, cilt lekeleriyle ilgili bilinmesi gereken durumları sizinle paylaşacağız, haberimizi okumaya devam ediniz...Cildimizin , olması gereken renginden daha belirgin olarak meydana gelen cilt lekeleri hayatımızı kötü etkilerken, özellikle de  genç nesiller de psikolojik olarak olumsuz durumlara neden olmaktadır. Peki cilt lekeleri neden oluşmaktadır?

CİLT LEKELERİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Hayatımızda  ilerleyen zamanlarda gelişen şartlar, yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi olumsuz faktörler ciltte lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır.  Melanin, melanosit hücrelerinde meydana gelen amino asit tirosinden üretilen düzensiz polimerler olarak bilinir. Melanosit hücreleri, cildimizin üst tabakası boyunca geniş alana yayılmış hücrelerdir. Melanin üretildikten sonra, çevresinde ki diğer cilt hücrelerine yayılır. İnsanlar da  melanin dengeli olarak verilen dağılır fakat bazı durumlarda, ciltte  fazla,  az veya hiç melanin üretilmez. Bu durumlar sonucun da ciltte çeşitli türde lekeler oluşur.

NEDENLERİ

Cilt lekelerinin birçok nedeni vardır fakat en bilindik iki önemli sebebi  güneş ışınları ve yaşlanma olarak bilinir. Lekelerin renkleri açık kahverengiden  koyu kahverengiye kadar  siyah görünüme kadar değiştiği gözlemlenmiştir. Bu oluşan cilt renkleri , kişinin cilt rengine bağlıdır ve genel olarak ağrısızdır.

Cilt lekeleri aynı anda farklı boyutlarda meydana gelirler ve cildin  herhangi bir bölgesinde oluşur ve bu alanlar genelde güneşe maruz kalan alanlardır. Cilt lekelerinin en fazla oluştuğu alanlar, elin arkası, yüz, sırt ve omuz bölgeleridir. Çok fazla koyu renkte olan bireylerin ten rengi de koyu olur. Cilt normal akışına bırakıldığı zaman kendiliğinden geçme süresi 12 aydır ve çok yavaş solar.

Güneş hasarı 

Adından anlaşılacağı üzere güneş lekeleri veya solar lentigor lentigo olarak isimlendirilen lekeler güneş ışınlarına, solaryuma uzun bir zamanda yüksek oranda maruz kalma durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle lekelerin en çok meydana çıktığı zaman yaz mevsimidir,  leke tedavisi için de en uygun zaman sonbahar mevsimi olarak bilinir.  Cildimiz de en çok güneşe maruz kalan bölgelerimiz  yüz, eller, göğüs ve sırttır bölgeleridir.

Hormonal değişiklikler 

 Genellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda görülen hormonal değişiklik nedeniyle meydana gelir. Kahverengi, açık ten rengi ya da mavimsi gri tonların da renk koyulaşmalarına sebep olmaktadır. Bu durum genellikle hamilelik zamanlarında artış gösterir çünkü hormonlar etkilidir.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaç tedavileri pigmentasyonu yükseltip vücudun lekelenmesine neden olur. En bilindik örnekler  ise non-steroid anti enflamatuarlar, tetrasiklin grubu antibiyotikler ve psikiyatrik ilaçlardır.

Yara iyileşmesi 

Böcek ısırmaları, yanıklar ya da kesiklerden sonra meydana gelen yaraların iyileşmesi sırasında da lekeler kendini gösterir ama zamanla solup kendiliğinden kaybolurlar.

İritasyon 

Bazı kalitesiz kozmetik ürünlerin  ve saç boyalarının teması cildi irite edip lekeler oluşmaktadır.

Diyabet 

Şeker hastalığı büyük hasarlar bırakırken ciltte de lekelenmeye neden olur.  

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title