CİLT SAĞLIĞI İÇİN BEŞ YÖNTEM

CİLT SAĞLIĞI İÇİN BEŞ YÖNTEM

Cilt vücudun en büyük organıdır. Sağlıklı olduğunda, katmanları bizi korumak için bütün gücüyle çalışır. Ancak, tehlikeye girdiğinde, cildin etkili bariyeri olarak çalışma yeteneği bozulur. Bu nedenle, cildimiz bizi korurken bizimde onu korumamız gerekir, cildi korumaya ve rahatlatmaya yönelik beş önerimiz var.

Cildiniz, vücudunuzun hayatınızın hikayesini gösteren penceredir. Akne,cilt lekeleri,cilt problemleri vb. tüm sorunlar.Akne problemi nasıl beslendiğinizi gösterirken egzama ne kadar stresli bir yaşamınız olduğu hakkında ip uçları verebilir

Cildin birçok işlevi vardır. En önemli rolü, bedenimiz ve dış dünya arasındaki ilk savunma hattı olup, bizi dışarda ve evde karşılaştığımız bakteri, virüs, kirlilik gibi tehlikelerden korumaktır.

Cilt vücut ısısını düzenler, sıvı dengesini korur ve nem kaybını kontrol eder. Ayrıca bir bariyer ve amortisör görevi görür, bizi tehlikeye karşı uyarmak için acı hissini verir yani bir duyu organı görevi yapar ve bizi güneşin zararlı ultaviolet (UV) ışınlarına karşı korur.

Birçok faktör cildinizi etkiler. Genetik, yaşlanma, hormonlar ve diyabet gibi durumlar cildi etkileyen iç faktörlerdir. Bunlardan bazılarına engel olamazsınız, ancak önlem alabileceğiniz bir çok seçenek var.

Korunmasız güneşe maruz kalma ve çok sık yıkama veya çok sıcak su gibi dış etkenler cilde zarar verebilir. Sağlıksız bir diyet, stres , uyku eksikliği, yetersiz egzersiz, dehidrasyon , sigara içme ve belirli ilaçlar, cildin etkili koruma görevinii etkileyebilir.

İşte Cilt Sağlığınız İçin Bazı Yöntemler

1.SAĞLIKLI BESLENME

Cildinizin sağlıklı görünmesi için çalışan milyarlarca dolarlık kozmetik sektörleri mevut.Nemlendirici gibi bazı ürünler cilde yüzeysel etki ederken sorunların daha derinlerde olduğu zamanlarda sağlıklı beslenmek şart.Tükettiğimiz ürünler yararlı veya zararlı olara cildimize doğrudan etki etmekte.

Cilt için sağlıklı besinler

İşte araştırmalarla cilt sağlığı olarak kabul edilen bazı yiyecekler.

Mangolar antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir . Bu bileşikler , kolajen gibi cildin bileşenlerini korumaya yardımcı olur .

Domateslerin cilt kanseri önlemeye dair faydaları vardır. Farelerde yapılan bir çalışma , günlük domates tüketiminin, UV ışığına maruz kaldıktan sonra cilt kanseri tümörlerinin gelişimini yüzde 50 azalttığını ortaya koydu .

Günlük olarak domates tüketmek cilt kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar , domates ezmesinin yemeklerinize dahil edilmesinin güneş yanığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir . 10 hafta sonra, günde 40 gram domates salçası tüketenlerin kontrol grubuna göre yüzde 40 daha az güneş yanığına sahip olduğu ortaya çıktı.

Domateslere koyu kırmızı rengini veren likopen, domateslerin UV hasarına karşı koruyucu etkisinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Zeytinyağı , , uzun süreli güneş ışığına maruz kalmanın yol açtığı kırışıklıklar, koyu lekeler ve renk değişikliği içeren ciltte biriken hasarı gidermekte büyük rol oynar.Ege bölgesinde zeytinyağı tüketimi çok fazla olduğu için Ege bölgesinde yaşayan insanlarda daha az leke ve kırışıklık görülmekte

Bitter çikolatada bulunan kakao flavanolleri cildin yapısını ve fonksiyonunu iyileştirebilir . Bilim adamları, kakao flavanollerinin ciltte pürüzlülüğü azalttığını, cilt nemini arttırdığını ve cildin UV ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı savunmasını desteklemeye yardımcı olduğunu keşfetti.

Yeşil çayın bir çok yararı olduğu ortaya çıktı. Yeşil çayda polifenol adı verilen bileşikler , ölmekte olan cilt hücrelerini gençleştirir , bu da yaraları veya belirli cilt koşullarını iyileştirmek için yararlı olabileceklerini gösterir.

Sedef hastalığı ve kepek gibi cilt hastalıkları için potansiyel bir tedavi olarak umut verici sonuçlar göstermiştir . Kuru, pul pul ve kırmızı cilt lekeleri genellikle bu koşullarda görülür - genellikle iltihaplanma ve cilt hücrelerinin aşırı üretimi sonucu . Yeşil çay cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatabilir ve iltihabı baskılayabilir.

Beyaz çay , anti-kanser ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Bir çalışma , beyaz çaydaki bazı bileşenlerin cildin hücre hasarından koruduğunu gösterdi.

Omega 3 Yağlı balıklarda, cevizlerde ve kabak çekirdeğinde veya keten tohumu yağı ve mısır yağı gibi yağlarda bulunan Omega-3 , cildin kurumasını ve yaşlanmasını büyük ölçüde önleyebilir .

Soya , menopoz döneminde ki kadınlarda gözlerin dış köşesinde ortaya çıkan kaz ayaklarını ,cilt kırışıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir .

Sizi güneşten korumak için asla yiyeceklere güvenmeyin. Kendinizi güneşe maruz kalmaktan korumak için, her zaman en az 15 SPF'li güneş kremi kullanın, 10:00 - 14:00 saatleri arasında gölge olan bölgelerde olmaya çalışın  ve cildinizi örten ve geniş kenarlı bir şapka giyin.

Kalori kısıtlaması diyeti

Araştırmalar farelerde kalori alımının azaltılmasının hücresel yaşlanma sürecini yavaşlattığını göstermiştir. Bu bulgu gelecekte insanlarda test edilecek bir yaşlanma karşıtı strateji olabilir.

Bilim adamları, tüketilen kalorilerin yüzde 35 oranında azaltılmasının, bir hücre içindeki yaşlanmaya etkisi olduğunu buldular . Kalorileri kesmek, ribozom adı verilen hücrenin protein yapıcılarının yavaşlamasına ve yaşlanma sürecinin de yavaşlamasına yardımcı oldu.

Bu azalan hız sadece ribozom üretimini düşürmekle kalmadı, aynı zamanda onlara kendilerini onarma ve tüm vücudun iyi çalışmasını sağladı

Alkol

Alkol alımınızı azaltmak, melanom olmayan cilt kanserleri geliştirme riskinizi azaltır. Araştırmalar , daha yüksek alkol alımının, cilt sağlığını tamamen bozduğunu gösterdi.

, günlük alkol tüketimindeki her 10 gramlık artış için, bazal hücreli karsinom riskinin yüzde 7 ve kutanöz skuamöz hücreli karsinom riskinin yüzde 11 arttığını keşfetti.

2.STRESİ KONTROL ALTINDA TUTUN

Stres olduğunuz bir dönemde yüzünüzde çirkin bir sivilce olduğunu fark ettiniz mi? Bilim adamları stres seviyeleri ve cilt problemleri arasında bazı bağlantılar belirlediler.

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada , yüksek stres seviyeleri yaşayanların aşağıdaki gibi cilt sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıktı:

Stresi azaltma tekniklerini kullanmak cildinizin taze ve temiz görünmesini sağlayabilir.

Kaşınan cilt

Saç kaybı

✔Kafa derisinde pul pul, yağlı veya mumsu lekeler

✔Aşırı terleme

✔Pullu deri

✔El döküntüleri

Diğer araştırmalar , yüksek stres  yaşayan gençlerin  sivilce çıkarma olasılığının yüzde 23 daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, stresin gözenekleri engelleyen yağlı madde olan sebum miktarını arttırdığından şüpheleniyor. Bu da daha fazla sivilceye yol açar.

3.CİLDİNİZİ NEMLİ TUTUN

Cilt nemlendiricileri cilt gözeneklerini kapatır ve nemi ciltte hapseder. N

Dermatoloji derneği aşağıdaki listeyi öneriyor

Nemi tutmak için duştan çıktıktan hemen sonra cildinizi nemlendirin.

Günde 5-10 dakikalık duş veya banyo yapın. Aşırı yıkama cildin yağlı tabakasını çıkarabilir ve kurutabilir.

Sıcak su yerine ılık su kullanın.

Sert sabun kullanımını en aza indirin. Nazik ve kokusuz bir temizleyici kullanın.

Cildin yüzeyine zarar verebilecek aşındırıcı ovma fırçalarından, banyo süngerlerinden ve bezlerden uzak durun.

Cildi bir havluyla hafifçe kurulayın.

Yıkamadan hemen sonra nemlendirin. Nemi hapsetmek için, kuruma dakikalar içinde merhemler, losyonlar ve kremler uygulanmalıdır.

Tahrişi en aza indirmek için losyonlar yerine merhemler veya kremler kullanın.

Cildi asla çizmeyin. Soğuk kompresler ve nemlendiriciler kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcı olmalıdır.

Tahriş edici olmayan giysiler giyin. Yün veya diğer kaba malzemelerden yapılmış giysiler giyerken altına ipek veya pamuk giyin.

Hipoalerjenik çamaşır deterjanı kullanın.

Şöminelere ve cildi kurutabilecek diğer ısı kaynaklarına çok yakın olmaktan kaçının.

Cildin üst tabakasındaki nemi yenilemek için kışın bir nemlendirici açın.

Bu basit değişiklikler kuru ciltten rahatlama sağlamazsa dermatoloğunuza başvurun. Özel cilt şikayetiniz için hedefe yönelik tedavi sağlayabilirler.

4.SİGARAYI HEMEN BIRAKIN

Sigara içmek  cildi yaşlandırır . Sigara içmek cildin dış tabakasında bulunan kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu besinlerin ve oksijenin sağlıklı bir şekilde cilde aktarılmasını zorlaştırır.

Kollajen ve elastin cilde güç ve elastikiyet kazandırır. Sigara içmek, kolajenin parçalanmasına ve kolajen üretiminin azalmasına neden olarak cildin doğal elastikiyetini azaltabilir.

Ayrıca, sigara içerken yapılan - dudak hareketleri- kırışıklıklara neden olur.

Şu anda sigara içiyorsanız, cilt sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır. 

5.SAĞLIKLI UYKU

Sağlıklı ve yeterli uyku cilt sağlığınızı önemli ölçüde etkilemektedir.Düzenli uyku stres seviyenizi azaltır sizi daha iyi ve sağlıklı bir güne hazırlar.Stresin cilde ne kadar zararlı olduğunu yukarıda belirttik.bu yüzden özellikle gece uykunuza çok dikkat etmeniz gerekmekte.Düzenli ve sağlıklı uyku sadece cilt sağlığı üzerinde de değil ruh ve beyin sağlığınız içinde çok önemli.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title