CORONA VİRÜSÜ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

CORONA VİRÜSÜ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

Son günlerde yaşamımızı kabusa çeviren virüsler ilk olarak 1960'lı yıllarda tespit edilmiş ve günümüze kadar birçok farklı formda karşımıza çıkmışlardır. Virüsler bugün de ciddi tehdit oluşturacak şekilde hayatımızda yön vermektedir. Bu  kapsamda 2020 Ocak itibariyle hayatımızda giriş yapmış ve etkisini arttırarak devam eden diğer bir virüs de Corona(Covid-19) virüsüdür.

Corona virüsü nasıl bulaşıyor?

Corona virüsünün bulaşma şekli, genellikle karşılaştığımız üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma şekliyle aynıdır. Örnek vermek gerekirse öksürme hapşırma ile havaya saçılan virüslerin kendilerine yaşayacak yeni kaynaklar bulması şeklindedir. Ayrıca virüs bulaşmış olduğu cansız materyallerden temas yolu ile ele bulaşarak, elin ağız ve buruna temas etmesi ile kaynağa geçmektedir.

Şu an için çaresini bulamadığımız, özellikle yaşlı ve hastalar üzerinde ölümcül etkiye sahip olan bu virüsten korunmak için yapmamız gereken basit kurallar vardır. Bunlar:

 1. 1. İlk olarak dengeli beslenilmelidir.
 2.  2.Corona virüsünün konaklama yeri olarak seçmiş olduğu ağız ve burun temizliğine oldukça önem verilmelidir.
 3.  3.Eller virüsün ağız ve buruna ulaşmasındaki en önemli yardımcılarıdır. Ellerimizi sık sık sabun ile( en az 30 saniye ve tırnak altları dahil olmak üzere) yıkamalıyız.
 4.  4.Corona virüsünün hava yolu ile geçmesini engellemek için diğer canlılar ile en az 1-1,5 metre aramızda mesafe bırakmalıyız.
 5.  5.Son günlerde uygulanan evimizde kalma uygulamasına mümkün olduğunca uymalıyız.
 6.  6.Dışarıdan gelen kişi virüs ile temas etme ihtimaline karşılık eve geldiğinde kıyafetlerini değiştirmelidir ve mümkünse duş almalıdır.
 7. 7.Ağız bölgesine bulunan zararlı bakteri ve virüslerin su ile mideye gitmesi sağlanarak(mide asidiyle etkisiz hale getirilmesi )için bol bol su içilmesi gerekmektedir.

Ağız ve Burun temizliği için uygulanabilecek basit koruma yöntemi:

Geçmişten günümüze kadar tuzlu su birçok ortamda enfeksiyonlardan korunmak için basit bir yöntem olarak uygulanmıştır.

Tuzlu su karışımını hazırlamak için uygulamanız gereken oran her 100 mililitre ye Yaklaşık 3 gram(1 çay kaşığı ) eklemektir. Burada dikkat etmemiz gereken suyun diğer bakteri ve virüslerden arındırılmış olmasıdır. bunun için kaynatılıp soğutulmuş veya ambalajı/kapağı açılmamış hazır su tercih edilmelidir. Örneğin bir su bardağı suyun içerisine 2 çay kaşığı tuzu atıp karıştırarak bir seferlik kullanabileceğiniz bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Uygulama yöntemi şu şekildedir:

 • * Eller iyice yıkandıktan sonra hazırlamış olduğumuz tuzlu su karışımını 4-5 defa olacak şekilde burnunuzdan çekin. Suyun genzimizi yakması için su burna çekildikten sonra kafamızı geriye atıp daha sonra öne eğmeliyiz.
 • * Burun ve sinüsler iyice temizlendikten sonra kalan su ile her seferinde en az 30 saniye olacak şekilde suyu ağzınıza alın ve gargara yapın.

Corona Virüsünün belirtileri nelerdir

Corona'nın insan üzerindeki etkisi

 1. 1.Burun akıntısı
 2. 2.Öksürük
 3. 3.Soğuk algınlığı semptomları
 4.        *  Boğaz ağrısı
  1.         * Yüksek ateş
  2.          * Halsizlik
  3.          * Nefes darlığı
  4. Bazen de ishal şekilde olabilir

  Corona virüsüne önlemek için yapılan yanlış uygulamalar nelerdir?

  Soru:Sirkeli su bu virüsü önlemek için etkili midir?

  Cevap: Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın yapmış olduğu açıklamalarda sirkeli suyun bu virüste hiçbir etkisinin olmadığı yönündedir. Çünkü sirkeli su ağız ve burun ile temas ettiğinde asidik etkisini kaybederek nötr duruma geçer. Bundan dolayı virüsün öldürülmesinde Herhangi bir etkisi yoktur aksine burun hücrelerine zarar verebilir. Hava yolu ile virüs zarar görmüş hücrelerden geçerek vücuda yerleşmesine sebep olabilir. Sirkeli su yerine tuzlu su kullanılarak virüslerden daha etkin bir şekilde korunulabilir.

  Soru : Maske takmak  virüsten korunma konusunda ne kadar etki sağlar?

  Cevap: Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın yapmış olduğu açıklamalarda Maske takmanın bu hastalığı engellemeyeceğini ve maske takılması durumunda maske üzerinde oluşacak olan nemli ortamın virüsün barınması için daha uygun bir ortam oluşturduğundan daha fazla risk teşkil edeceğini belirtmiştir.

  Soru: Marketten alınan kuru gıdaların poşetlerinden ,Kargolar vb ortamlardan alınan ürünlerden  virüs bulaşır mı?

  Cevap: Virüs yaşam döngüsünü devam ettirebilmek için canlı organizmaya ihtiyaç duyar. Corona virüsü market raflarındaki ürünlerin içine  veya  kargo ile gönderilen kapalı ürünlerin içine temas etmediği için virüsün  bu maddeler ile sizlere bulaşması mümkün değildir. Ancak virisün bulaşma şekli hava yolu veya elin ağız,göz ve buruna direk temas etmesi ile olduğundan ürünleri paketinden çıkarttıktan sonra korunma amaçlı elleri yıkandıktan sonra kullanmak  virüsün sizlere etki etmesini engelleyecektir.

  YORUMLAR (0)

  Göster/Gizle

  YORUMUNUZU GÖNDERİN

  image secure
  
  image title here

  Some title