DUŞ ALMA SIKLIĞI VE ETKİLERİ

DUŞ ALMA SIKLIĞI VE ETKİLERİ

Kişisel hijyen, sağlık için birçok yarar sağlar ve çoğu insanın düzenli olarak duş alması gerekir. Rutin yıkama ve bakım için kullanımına ek olarak, su ağrıyı hafifletme ve hidroterapi şeklinde tedavi ile ilgili faydalar sunar.

Banyo, buhar duşları, saunalar ve diğer banyo yöntemleri:

-bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir

-kas ağrılarını ve ağrılarını hafifletir

-şişkinliği azaltır

-kan akışını arttırır

-konsantrasyonu artırır

-yorgunluğu azaltır

Duş, cildi temizler, gözenekleri temizler ve cilt hücrelerinin işlev görmesini sağlamak için ölü cilt hücrelerini temizler. Döküntülere ve diğer cilt sorunlarına neden olabilecek bakterileri ve diğer tahriş edici maddeleri temizler.

Bunlarla birlikte duş almanın temel nedeni temizlik ve kişisel görünümdür. 

KURU CİLT RİSKİ

Duş süresi 5-10 dakikadan daha fazla tutmak, kuru cilt olasılığını azaltır.

Kışın, sıcak duş ve iç mekan ısıtması kuru cilt oluşumuna katkı sağlar. Birçok dermatolog, bireylerin kendilerini kuru deriden korumak için kış aylarında banyo rutinlerini değiştirmelerini önermektedir.

Aşağıdaki teknikler insanların kuru cilt olasılığını azaltmasına yardımcı olabilir:

-Duş süresini 5-10 dakikadan fazla kısaltmayın.

-Buhar ve nemi artırmak için duş alırken banyoya kapısının kapalı olması.

-Sıcak su ve sabunun ılık su ve yumuşak temizleyicilerle değiştirilmesi.

-Cildi temizlemek için mümkün olan en az miktarda temizleyici kullanmak.

-Banyodan sonra cildi nazikçe kurutmak.

Bir kişinin banyo ihtiyaçları yaşamı boyunca değişir.

BANYO VE İŞ 

Hijyenik olmayan koşullarda çalışan insanlar, vardiyalarının her birinin sonunda duş almalıdır. İnsanların yaptıkları iş türü ne sıklıkla duş almaları gerektiğini etkiler.

Masa başı işlerde çalışan ve zamanlarının çoğunu iç mekanlarda geçiren insanlar, tehlikeli maddeler, hayvanlarla veya insanların hijyenik olduğunu düşündüğü herhangi bir işte çalışanlarla aynı banyo ihtiyaçlarına sahip değildir.

Aşındırıcı maddeler, tehlikeli kimyasallar, çöpçüler, kasaplar, bahçıvanlar, sokakta çalışankişiler ve radyoaktif maddelerle çalışan kişilerin vardiyalarının sonunda her gün duş almaları gerekir.

SÜREKLİ DUŞ ALINIR MI?

Duş, bakterileri deriden çıkarır, bu da vücudun kendini enfeksiyondan korumaya yardımcı olan bakterileri temizlediği anlamına gelir.

İnsanların duş alırken kullandıkları sabunlar, şampuanlar cildi ve saçı kurutup çatlamış ciltlere ve saç kırıklarına yol açabilir. Bir kişinin ne sıklıkta duş alması gerektiği, bireyin yağlı veya kuru cilt tipine ve içinde yaşadıkları iklime bağlıdır.

İnsanlar duştan çıktıktan sonra ciltlerinin sıkı hissettiğini fark ederse, bu temiz olmanın bir işareti değildir. Bu cildin çok kuru olduğunu gösterir.

ÖZET

Duş kişiyi temizlemenin yanında, cildi ve saçları kurutur, doğal kaynakları kullanır ve bir su kirliliği kaynağı oluşturur.

Ne sıklıkta duş alacağınızı belirlemek kişinin kendini iyi ve temiz hissetmesine bağlı olarak değişir. Bu konuda doğal kaynakları da düşünmek gerekir.

Temel fiziksel ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için tıbbi tavsiye haftada bir veya iki kez duş almaktır. Belirli iş türlerinde çalışan ve çok fazla egzersiz yapanların daha sık duş alması gerekebilir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title