HEM SAĞLIKLI HEM EĞLENCELİ HOBİLER

HEM SAĞLIKLI HEM EĞLENCELİ HOBİLER

Birçoğumuz için hobilerimiz kişisel yaşamımızın önemli bir bileşenidir, ancak zihinsel ve fiziksel sağlığımız için de iyi olabileceklerini biliyor muydunuz?

Hobiler, boş zamanlarımızı tatmin edici ve verimli geçmesini sağlar. Hobilerimiz temel kimliğimizi ortaya koyar, çalışmamızı iyi yönde etkiler ve stresimizi azaltabilir. 

DANS

Dansın bir dizi sağlık için faydası vardır ve çoğu insan için egzersiz yapmanın kolay ve erişilebilir bir yoludur. Bir düşünün: dans etmek için çok fazla ekipmana ihtiyacınız yok sadece ayaklarınız ile bile yeterli.

Herkes dans edebilir!

Dans etmek harika bir egzersiz çeşidi ve eğlence kaynaklı bir hobidir! 

Dans pistinde gevşemekten çekiniyor olsanız bile, hemen hemen herkes kendi evinin rahatlığında olsa bile bedenlerini müziğe taşımayı sever; dans etmenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Sadece sana iyi gelen her şeyi yap!

Dans etmek sosyal bir aktivitedir ve biliyoruz ki sosyal olmak genel refah için önemlidir En önemlisi, dans eğlencelidir. Bu ağrısız, enerji verici bir egzersiz. 

Sağlık açısından ilk olarak, dans mükemmel bir kardiyo egzersizidir ve kardiyo egzersizlerinin kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye, dayanıklılığı artırmaya ve kemik ve kasları güçlendirmeye yardımcı olduğunu biliyoruz.

Dans etmek beyin sağlığı için de iyidir. Demans riskine karşı koyabilir!

BAHÇE İLE UĞRAŞMAK

Bahçecilik başlangıçta egzersiz gibi görünmeyebilir, ancak çalışmalar, beklenmedik sağlık yararlarının zenginliğinin bahçenizi düzenli tutmakla ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Birincisi, yabani otları çekme, dikim ve aletlere ulaşmanın basit eylemleri, çalışma kaslarına yardımcı olan gücü, dayanıklılığı ve esnekliği artırır buda bildiğimiz ince bir aerobik egzersizi sayılabilir.

Bahçe ile uğraşmak demans riskini azaltır.

Ayrıca, bahçede olmak vücut içinde iyidir. Bahçe ile uğraşmak yada düzenli bisiklete binen yaşlılarda D vitamini eksikliği olasılığını azaltır.

YAZI YAZMA

Bir dizüstü bilgisayarda yada kalem kağıt ile bir masada oturup yazı yazmak sağlığınızı iyileştirebilir.

Yazma, diğer şeylerin yanı sıra bellek, stres seviyeleri ve uykudaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere bir dizi zihinsel ve fiziksel sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

Örneğin birçok çalışma, deneyimleri hakkında yazmanın, kanser hastalarının hastalıklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu, hastaların strese dayanmasına ve potansiyel olarak daha iyi fiziksel sonuçlara katkıda bulunmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Yazı yazma kendini ifade etmek için harika bir yöntemdir. Ayrıca yazı yazmanın sosyal faydalar da vardır. Örneğin, blog yazmak insanların yeni ilişkiler kurmasına ve ilgi alanlarına uygun topluluklar oluşturmasına yardımcı olabilir.

MÜZİK

Müzik çalmak ve dinlemek hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa fayda sağlayabilir.  Müzik dinlemek stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Bir inceleme, müziğin vücudun bağışıklık sistemini, daha düşük stres ve kaygı düzeylerini artırabildiğini ve depresyonu hafifletebileceğini öne sürdü .

Ameliyat bekleyen hastalar arasında, müzik dinlemenin anksiyeteyi azaltmada reçeteli ilaçlardan daha etkili olduğu ve müzik dinlemenin veya çalmanın "stres hormonu" kortizol düzeylerinin düşük olmasıyla bağlantılı olduğu görülmüştür.

EVCİL HAYVANLAR

Her türden evcil hayvan bizlere arkadaşlık ederler ve birçok yönden daha sağlıklı olmamıza yardımcı olabilirler.

Araştırmalara göre, bir evcil hayvana sahip olmak sadece egzersiz, açık hava etkinlikleri ve sosyalleşme için fırsatlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdakileri azaltmanıza da yardımcı olabilir:

-Kan basıncı

-Kolesterol seviyeleri

-Trigliserit seviyeleri

-Yalnızlık duyguları

Bunun daha geniş sağlık yararlarına nasıl dönüştüğünü merak ediyorsanız, tüm bu faktörlerin kalp krizi geçirme riskini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini unutmayın.


YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title