VÜCUT DİRENCİNİ NASIL ARTTIRIRIZ?

VÜCUT DİRENCİNİ NASIL ARTTIRIRIZ? İnsan vücudu sahip olduğu  immün Sistem (bağışıklık sistemi) sayesinde dışarıdan gelen tehlikelere karşı kendini koruyabilmektedir. Bu sayede insan milyarlarca bakteri ve ve virüs ile her gün farkında olmadan  bir savaş halinde olmaktadır.

Nasıl gerçek bir savaşın seyrini değiştiren faktörler varsa immün sistemimizin de girişmiş olduğu savaşın seyrini değiştirecek olumlu ve olumsuz faktörler vardır. 

Olumsuz faktörleri sıralamak gerekirse:

  1. Sağlıksız beslenme,
  2. Düzensiz uyku,
  3. Hareketsizlik,
  4. Sigara ve Alkol tüketimi,
  5. kötü hava şartları,
  6. Stress, vb. gelmektedir.

Özellikle son günlerde tüm dünyanın gündeminde olan ve sayısız kişiyi etkisine alan Corona virüsü de daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar üzerinde etkili olmaktadır. Hatta  bu etki can kaybına yol açabilecek boyutlara kadar çıkmaktadır.

Büyük küçük  tüm hastalık ve tehlikelere karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. 

Bağışıklık sistemimizi Güçlendirmek İçin yapmamız gerekenler:

          1.Yeterli  ve Dengeli  Beslenilmeli

                Beslenme vücudun enfeksiyon ve tehlikelere karşı korunabilmesi için en önemli basamaktır. Vücudumuz beslenme ile ihtiyacı olan protein,yağ,karbonhidrat ,mineral ve vitaminlerin tamamını alması hastalıklara karşı olmazsa olmazlardandır.Bunun için dengeli ve yeterli beslenme oldukça önemlidir

        2. Sıvı tüketimi

                Vücudunun  4 te 3 ü su  olan bir canlı olan insan için su hayati öneme sahiptir. Bu durum hastalık ve enfeksiyonlarla savaşma konusunda da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bir insanın günlük su ihtiyacını (kilo/10 *300ml dir. Örneğin 70 kilo için 70/10 =7      7*300ml=2,1 lt) hesaplamalı ve susuz kalmamaya özen göstermelidir.

               Sıvı ihtiyacınızı gazlı içecek,kahve veya çay benzeri içecekler yerine su,meyve suyu,bitki çayları ve çorbalar aracılığıyla sağlanmalıdır.

         3.Kaliteli ve Düzenli Uyku

           Uyku Vücudun yenilenmesi ve gün içinde almış olduğu hasarı gidermek için insanoğluna bahşedilmiş en büyük nimetlerden bir tanesidir. Yetersiz ve düzensiz uyku immün sistemimizi zayıflatan ve enfeksiyonlara karşı direncimizin düşmesinde baş rolü çeken faktörlerin başında gelmektedir. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi için Dengeli ve düzenli bir uyku olmazsa olmazlardandır.

         4. Sigara ve Alkol Kullanımı

             Özellikle sigara kullanımı solunum yolu enfeksiyonlarına açık bir şekilde davetiye çıkarmaktadır. Hastalığı olmayan Kişilerden hastalık riskini arttırmakta,olan kişilerde hastalığın iyileşme  süresini ise uzatmaktadır.

             Alkolde sigara gibi uzun süre ve yoğun  kullanılması durumunda bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemektedir. bunun için sigara ve alkol kullanımını bırakmalıyız.

         5.Stres ile başa çıkmalıyız

            Stres bağışıklık sistemimizi baskı altına alan bir takım hormonlar salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu durum immün sistem için istenilmeyen bir durumdur. Yoğun ve uzun süreli stres enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha korumasız olmamıza yol açacaktır. Bunun  için stresle baş edebilmeli gerektiği durumlarda uzman tavsiyesine başvurmaktan kaçınılmamalıdır.

        6.Mevsime uygun giyinme

            Ani hava değişimleri veya soğuğun vücudumuzdaki savunma hücreleri üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilmek için ani hava değişikliklerinden kaçınılmalı ve mevsime uygun giyinmeye dikkat edilmelidir.

         7.Hijyene Dikkat edilmeli ve Kalabalık ve Havasız ortamlarda kalınmamalı

            Vücudumuz enfeksiyonları en fazla ağız, burun ve göz aracılığıyla almaktadır. Bu noktada hasta olma ihtimalini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için mümkün olduğunca kalabalık ve havasız ortamlardan kaçınılmalı,özellikle  el ve genel hijyenimize dikkat edilmelidir.

         8.Düzenli Egzersiz

             Düzenli ve aşırıya kaçmadan yapılan egzersiz bağışıklık sistemimizin en büyük dostu olup hastalıklara karşı da immün sistemimizin en büyük destekçisidir. Hareket etmek kas ve iskelet sistemimize de oldukça faydalı olduğu , kalbe iyi geldiği ve de beyni de çalıştırdığı  unutulmamalıdır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için düzenli ve dengeli egzersiz yapılmalıdır.

Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için bağışıklık sisteminize dikkat edin. .....

         


YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title