KIRIŞIKLIK NEDENLERİ VE ÖNLEME

KIRIŞIKLIK NEDENLERİ VE ÖNLEME

Kırışıklıklar derideki kırışıklıklar, kıvrımlar veya çıkıntılardır. Genelde insanlar yaşlandıkça ortaya çıkar. Bir kişinin yüzünde ortaya çıkan ilk kırışıklıklar, yüz ifadelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Güneş hasarı, sigara içme, dehidrasyon, bazı ilaçlar, çevresel ve genetik faktörler insanların ne zaman ve nerede kırışıklık geliştireceğini etkiler.

Çoğu kırışıklık, vücudun en fazla güneşe maruz kalan bölgelerinde, özellikle yüz ve boyunda ortaya çıkar. Ellerin üstü ve kollarda da ortaya çıkma eğilimindedir.

NEDENLER

Kırışıklıklar yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. İnsanlar yaşlandıkça ciltleri incelir, kurur ve daha az elastik olur ve kendini hasardan koruyamaz. Bu ciltte kırışıklıklara ve çizgilere yol açar. Sigara gibi çevresel faktörler kırışıklıkların gelişimini hızlandırabilir.

Yüz ifadeleri örneğin sürekli gülümsemek, kaşlarını çatmak veya gözlerini kısmak, daha genç yaşlarda ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açabilir.

Kişi gençken, cilt gergindir, ancak yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder. 

Önlenebilir bir dizi çevresel faktör de katkıda bulunur. Örneğin güneşlenme, solaryum ve açık hava sporları yoluyla ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmak, kırışıklık geliştirme şansını artırır.

UV ışığı derideki kolajen ve elastin liflerini parçalar. Bu lifler cildin bağ dokusunu oluşturur. Cildin yüzeyinin altında bulunurlar ve cildi desteklerler. Bu tabakanın parçalanması cildin zayıflamasına ve daha az esnek olmasına neden olur. Cilt sarkmaya başlar ve kırışıklıklar ortaya çıkar.

Şapka ve uzun kollu gibi vücudu örten giysiler kırışıklıkların gelişmesini geciktirebilir. Güneş ışığında çalışan insanların erken kırışıklık oluşturma şansı daha yüksektir. 

Düzenli sigara kullanımı, cilde kan akışının azalması nedeniyle cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Alkol cildi kurutur ve kuru cildin kırışma olasılığı daha yüksektir.

ÖNLEME

Yaşlanma doğal bir süreçtir ve sonunda herkesin zamanla daha belirgin hale gelen kırışıklıkları ve çizgileri vardır.

Aşağıdaki adımlar işlemin yavaşlamasına yardımcı olabilir:

-Aşırı güneş ışığından kaçınmak cilt hasarını azaltır, çünkü güneş cildin daha hızlı yaşlanmasını sağlar. Şapkalar, koruyucu ve giysiler güneş ışığına zarar vererek cildi kırışıklıklardan koruyabilir.

Bununla birlikte, güneş ışığına sıfır maruz kalma tamamen tavsiye edilmez, çünkü D vitamini için hayati bir kaynaktır ve D vitamini kemik gücü ve sağlığın diğer yönleri için gereklidir. Bazı güneş kremleri cildi korurken D vitamini sentezlenebilir.

Sigarayı bırakmak cildin hızlandırılmış yaşlanmasını önleyebilir. 

Vücudu ve cildi dehidrat ettiği için alkolden kaçının.

Gece en az 7 saat uyumak, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak genel sağlığın korunmasına yardımcı olur ve bu araştırma tarafından kapsamlı bir şekilde kanıtlanmamış olmasına rağmen cilt kalitesini içerebilir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title