MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ

Menopoz Belirtileriniz şiddetli ise veya yaşam kalitenizi etkiliyorsa tedaviye ihtiyacınız olabilir. Hormon tedavisi, 60 yaşın altındaki veya menopoz başlangıcından sonraki 10 yıl içinde, aşağıdaki yaşanan durumların azaltılması ve tedavisi için etkili bir yöntem olabilir:

✔sıcak basmaları

✔gece terlemeleri

✔vajinal atrofi

✔osteoporoz

Saç dökülmesi ve vajinal kuruluk gibi daha spesifik menopoz belirtilerini tedavi etmek için önerilen ilaçlar kullanılabilir.

-Menopoz semptomları için bazen kullanılan ek ilaçlar şunları içerir:

✔saç incelmesi ve kaybı için günde bir kez kullanılan topikal minoksidil yüzde 5

✔Saç dökülmesinde kullanılan anti-kepek şampuanları , genellikle ketokonazol yüzde 2 ve çinko pirition yüzde 1

✔istenmeyen saç büyümesi için eflornitin hidroklorür topikal krem

✔seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) , sıcak basması, anksiyete ve depresyon için genellikle paroksetin 7.5 miligram

✔hormonal olmayan vajinal nemlendiriciler

✔krem, halka veya tablet şeklinde düşük doz östrojen bazlı vajinal yağlayıcılar

✔vajinal kuruluk ve ağrılı ilişki için ospemifen

✔tekrarlayan İYE'ler için profilaktik antibiyotikler

✔uykusuzluk için uyku ilaçları

✔postmenstrüel osteoporoz tedavisinde denosumab, teriparatide, raloksifen veya kalsitonin


Evde yapılabilecek doğal  ilaçlar

Evde doğal bir şekilde yapabileceğiniz yöntemler ile menopoz belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

İşte menopoz semptomlarını yönetmek için evde bazı ipuçları:


✔Kendiniz Serin tutmak ve rahat olmak.

✔Özellikle gece ve sıcak havalarda rahat kıyafetler giyin. Bu, sıcak basmalarıdurumunda rahatlamanıza yardımcı olabilir .

✔Yatak odanızı serin tutmak ve geceleri ağır battaniyelerden kaçınmak da gece terlemenizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak gece terleriniz varsa, yatağınızı korumak için yatağınızın altında su geçirmez bir tabaka kullanabilirsiniz.

✔Ayrıca,ciddi sıcak basması durumlarında kendinizi soğutmanıza yardımcı olacak portatif bir fan da taşıyabilirsiniz.


Kiloya Dikkat Etmek

Kilonuzu yönetmenize yardımcı olmak için günlük kalori alımınızı 400 ila 600 kalori azaltın . Günde 20 ila 30 dakika orta derecede egzersiz yapmak da önemlidir.


✔enerjiyi arttırmak

✔daha iyi bir gece uykusunu almak

✔ruh halini düzene sokamak

✔Herhangi bir depresyon, anksiyete, üzüntü, izolasyon, uykusuzluk ve kimlik değişikliği duyguları hakkında bir terapist veya psikologa danışmalısınız.

Ayrıca,aile üyelerinizle, sevdiklerinizle veya arkadaşlarınızla kaygı, ruh hali değişiklikleri veya depresyon duyguları hakkında konuşmayı da denemelisiniz.


Diyetinizi destekleyin

Osteoporoz riskinizi azaltmaya ve enerji seviyelerini ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olmak için kalsiyum , D vitamini ve magnezyum takviyeleri alın . Bireysel sağlık ihtiyaçlarınız için size yardımcı olabilecek takviyeler hakkında doktorunuza danışın.


✔Gevşeme tekniklerini uygulamak

Gevşeme ve nefes alma tekniklerini uygulayın, örneğin:

✔yoga

✔kutu nefes

✔meditasyon


Cildinize iyi bakın

Cilt kuruluğunu azaltmak için günlük nemlendiriciler uygulayın . Ayrıca, cildinizi kurutan veya tahriş edebilecek aşırı banyo veya yüzme aktivitelerinden de kaçınmalısınız.

Uyku sorunlarını yönetme

Uykusuzluğunuzu geçici olarak yönetmek için gıda takviyesi uyku ilaçlarını kullanın veya doğal uyku düzenleyicileri doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz .

Sigarayı bırakmak ve alkol kullanımını sınırlamak

Sigara içmeyi bırakın ve ikinci el dumana maruz kalmaktan kaçının . Sigaraya maruz kalmak semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Ayrıca kötüleşen semptomları azaltmak için alkol alımınızı sınırlandırmalısınız . Menopoz sırasında aşırı içki içmek sağlıkla ilgili endişelerinizi artırabilir.

Diğer çözümler

Bazı sınırlı çalışmalar, östrojen eksikliğinin neden olduğu menopoz semptomları için bitkisel ilaçların kullanımını desteklemiştir.

Menopoz semptomlarını sınırlamaya yardımcı olabilecek doğal takviyeler ve besinler şunları içerir:

✔soya

✔E vitamini

✔izoflavon

✔melatonin

✔keten tohumu

Ayrıca karayılan otunun sıcak basması ve gece terlemesi gibi bazı semptomları iyileştirebileceği iddiaları da vardır . Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmada, bu iddiaları destekleyecek çok az kanıt bulunmuştur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Benzer şekilde, araştırmalarda omega-3 yağ asitlerinin menopozla ilişkili vazomotor semptomları iyileştirebileceği iddialarını destekleyen hiçbir kanıt bulamadı .

Menopoz, bir kadının adet döngüsünün doğal olarak kesilmesi veya durdurulmasıdır ve doğurganlığın sonunu işaret eder . Çoğu kadın 52 yaşına kadar menopoz geçirir, ancak pelvik veya yumurtalık hasarı hayatın erken saatlerinde ani menopoza neden olabilir. Genetik veya altta yatan durumlar da menopozun erken başlamasına neden olabilir.

Birçok kadın menopozdan birkaç yıl önce menopoz semptomları, en sık sıcak basması, gece terlemesi  yaşar. Semptomlar menopozdan sonra dört veya daha fazla yıl devam edebilir.

Semptomlarınız şiddetliyse veya yaşam kalitenizi etkiliyorsa, hormon tedavisi gibi tedavilerden faydalanabilirsiniz. Genellikle, menopoz semptomları doğal ilaçlar ile azaltılabilir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title