RİPPLE NEDİR

RİPPLE NEDİR

Ripple Hoş Geldiniz

Ripple, finansal işlemler için hem kripto para birimi hem de dijital ödeme ağı olarak hareket eden bir teknolojidir . İlk olarak 2012'de piyasaya sürüldü ve Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kuruldu.

Kripto para birimi için para XRP olarak adlandırıldı ve etiketlendi.

Kripto para piyasasında büyük ölçüde kendine yer edinen ripple en fazla yatırım alan 3.para birimi.Türkiye piyasasında Akbank gibi büyük kurumlarla anlaştığı dedikodusu ripple para birimini Türkiyede farklı bir yere getirdi.

Ripple, dijital ödeme protokolü için kripto para birimi XRP'den daha çok bilinir . Ripple , USD, Yen, litecoin veya bitcoin gibi herhangi bir biçimde paranın sorunsuz bir şekilde aktarılmasına izin veren açık kaynaklı ve eşler arası merkezi olmayan bir platformda çalışır.

Dijital para birimi XRP, diğer para birimleri için köprü para birimi olarak işlev görür. Bir kripto para birimi ile diğeri arasında ayrım yapmaz ve böylece herhangi bir para biriminin başka bir para birimiyle değiştirilmesini kolaylaştırır.

Ripple ağı, bitcoin gibi bir sistemle çalışmaz.unun yerine, işlemler hesap bakiyelerini ve sistemdeki işlemleri doğrulamak için bir konsensüs protokolüne dayanır. Fikir birliği, çift harcamaları önleyerek sistemin bütünlüğünü iyileştirmeye çalışır. Birden çok ağ geçidi ile bir işlem başlatan ancak ağ geçidi sistemlerine aynı 100 $ 'ı ustalıkla gönderen bir Ripple kullanıcısı ilk işlem dışındaki tüm işlemleri silecektir. Bireysel dağıtılmış düğümler, oyların çoğunluğunu belirlemek için bir anket yapılarak hangi işlemin ilk yapıldığını oybirliği ile kararlaştırır. Onaylar anında gerçekleşir ve yaklaşık 5 saniye sürer. Kimin bir düğüm kurabileceğini ve işlemleri onaylayabileceğine karar veren merkezi bir otorite olmadığından, Ripple platformu merkezi olmayan olarak tanımlanır.

Ripple, tüm IOU'ları herhangi bir kullanıcı veya ağ geçidi için belirli bir para biriminde izler. Ripple cüzdanları arasında gerçekleşen IOU kredileri ve işlem akışları , Ripple konsensüs defteri üzerinde kamuya açıktır. Ancak, finansal işlem geçmişi herkese açık bir şekilde kaydedilip blok zincirinde kullanıma sunulsa da, veriler herhangi bir kişinin veya işletmenin kimliğine veya hesabına bağlı değildir. Ancak, tüm işlemlerin kamuya açıklanması, bilgileri anonimleştirme önlemlerine duyarlı hale getirir .

Ripple, geleneksel bankalara atfedilen bazı dezavantajları iyileştirir. Platform, milyonlarca işlemi sık sık ele alsa da, işlemler Ripple ağında saniyeler içinde yapılır. Bu, banka havalesini tamamlamak için günler veya haftalar alabilen bankaların aksine . Ripple'de işlem yapma ücreti de, bankalar tarafından sınır ötesi ödemeler yapmak için tahsil edilen büyük ücretlerle karşılaştırıldığında, 0.00001 XRP olarak ayarlanan standart bir işlem için gereken minimum işlem maliyeti ile minimumdur.


YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title