EGZERSİZ YAPMANIN FAYDALARI

EGZERSİZ YAPMANIN FAYDALARI

Egzersiz fiziksel ve zihinsel sağlığı korumanın önemli bir parçasıdır. İnsanlar yürüyüşe çıkmak gibi hafif egzersizler veya yokuş yukarı yürüme, bisiklete binme veya ağırlık antrenmanı gibi yüksek yoğunluklu aktivitelere katılır, düzenli egzersiz vücut ve zihin için çok çeşitli faydalar sağlar.

Her gün herhangi bir yoğunluktaki egzersizlere katılmak, çeşitli hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarını önlemek için gereklidir.

TÜRLERİ VE FAYDALARI

İnsanlar egzersizi üç geniş kategoriye ayırır:

-aerobik

-anaerobik

-çeviklik eğitimi

Aerobik Egzersizi

Birkaç egzersiz türü vardır. Sağlık ve refah için bir çok fayda sağlarlar.

Aerobik egzersiz, vücudun oksijen kullanma şeklini geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

Aerobik egzersiz seansı ısınmayı, en az 20 dakika egzersiz yapmayı ve daha sonra soğumayı içerir. Aerobik egzersiz çoğunlukla büyük kas gruplarını kullanır. Aerobik egzersiz aşağıdaki faydaları sağlar:

-akciğerlerde, kalpte ve tüm vücutta kas gücünü artırır

-kan basıncını düşürür

-kaslarda dolaşım ve kan akışını iyileştirir

-Oksijen taşınmasını artırmak için kırmızı kan hücresi sayısını artırır

-diyabet, inme ve kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır

-koroner arter hastalığı olan insanlar için yaşam beklentisini ve semptomları iyileştirir

-vücudun yağlar ve karbonhidratlar gibi enerji moleküllerini kasta depolama yeteneğini artırarak dayanıklılığı artırır

Anaerobik Egzersiz

Anaerobik egzersiz enerji için oksijen kullanmaz. İnsanlar bu tür bir egzersizi güç ve kas kütlesi oluşturmak için kullanırlar.

Bu egzersizler yaklaşık 2 dakikadan fazla sürmemesi gereken yüksek yoğunluklu aktivitelerdir. Anaerobik egzersizler şunları içerir:

-ağırlık kaldırma

-sprint

-bir ip ile yoğun ve hızlı atlama

-isometrics

-herhangi bir hızlı aktivite patlaması

Tüm egzersizler kalp ve akciğerlere fayda sağlarken, anaerobik egzersiz, kardiyovasküler sağlık için aerobik egzersizden daha az fayda sağlar ve daha az kalori kullanır. Bununla birlikte, kas oluşturmak ve gücü arttırmak için aerobik egzersizden daha etkilidir.

Artan kas kütlesi, dinlenirken bile vücudun daha fazla yağ yakmasına neden olur. Kas, vücutta yağ yakmak için en etkili dokudır.

Çeviklik Eğitimi

Çeviklik eğitimi, bir kişinin hızlanırken, yavaşlarken ve yön değiştirirken kontrolü koruma yeteneğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Örneğin teniste çeviklik eğitimi, bir oyuncunun her vuruştan sonra iyi bir iyileşme sağlayarak, pozisyonları üzerinde kontrol sahibi olmasına yardımcı olur.

Konumlandırma, koordinasyon, hız ve dengeye büyük ölçüde bağlı olan sporlarda yer alan kişilerin düzenli olarak çeviklik eğitimlerine katılması gerekir. Aşağıdaki sporlar çeviklik gerektiren sporlara örnektir:

-tenis

-Amerikan futbolu

-hokey

-badminton

-voleybol

-Basketbol

-Futbol

-dövüş sanatları

-boks

-güreş

-Esneklik gerektiren sporlar (bale vb)

Yoga, bir kişinin esnekliğini artırmaya ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı egzersizler germe, kas kondisyonlama ve denge eğitimini birleştirir. Popüler ve etkili bir örnek yogadır.

Yoga hareketleri dengeyi, esnekliği, duruşu ve dolaşımı iyileştirir.

Uygulama binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıktı ve zihni, bedeni ve ruhu birleştirmeyi amaçlıyor. Modern yoga, aynı hedeflere ulaşmak için meditasyon, duruş ve nefes egzersizlerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Artriti yönetmek isteyen bir kişi, hareketliliği ve işlevi iyileştirmek için uzanmalara ihtiyaç duyabilir. Depresyonu olan biri, yoga rahatlama ve derin nefes alma egzersizleri yapabilir.

Pilates, esnekliği ve çekirdek gücünü destekleyen bir başka germe seçeneğidir.

EGZERSİZ YAPMAMANIN RİSKLERİ

Hareketsiz bir yaşam tarzı aşağıdaki sağlık sorunlarının riskini artırabilir :

-kalp-damar hastalığı

-2 tip diyabet

-kanser

-osteoporoz

Ayrıca, aşırı kilo ve obezite komplikasyonları da dahil olmak üzere tüm nedenlerden erken ölüm riskinin artmasına katkıda bulunabilir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title