BESLENMEDE YOĞURDUN ÖNEMİ

BESLENMEDE YOĞURDUN ÖNEMİ

Yoğurt, bir süt ürünüdür. Protein ve kalsiyum sağlar ve sağlıklı bağırsak bakterilerini artırabilir.

Sağlık yararları osteoporoza karşı korunmaktan, irritabl bağırsak hastalığını hafifletmeye ve sindirime yardımcı olmaya kadar değişir, ancak bunlar tüketilen yoğurt tipine bağlıdır.

Eklenen şeker ve işlemler, bazı yoğurt ürünlerini sağlıksız hale getirebilir.

Genellikle önce pastörize edilir, daha sonra çeşitli canlı bakteri kültürleriyle fermente edilir ve bakteri büyümesini teşvik etmek için belirli bir sıcaklıkta inkübe edilir.

Kültür, sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eder. Bu yoğurda kendine özgü lezzet veren laktik asit üretir.

Yoğurt, sütü bir yoğurt kültürü ile fermente ederek yapılır. Sağlık yararları arasında kemik sağlığının desteklenmesi ve sindirime yardımcı olması sayılabilir.

Bazı yoğurtlar, bağırsakları sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek probiyotikler olarak bilinen aktif, canlı bakteriler içerir.

Yoğurtlar kalsiyum, B6 ve B12 vitaminleri, riboflavin, potasyum ve magnezyum içerir. Miktarlar türüne bağlıdır.

BESLENME

Yoğurt, herhangi bir diyete lezzetli, besleyici bir katkı olabilir. Bununla birlikte, birçok farklı yoğurt vardır ve bazıları diğerlerinden daha sağlıklıdır. Farklı seviyelerde besinsel yarar sağlayan birçok yoğurt türü vardır.


Yoğurt vücut için ne zaman iyidir?

Yoğurtun sağlıklı bir seçim olup olmadığı, tüketen kişiye ve yoğurdun türüne bağlıdır.

Yoğurtlar, protein, kalsiyum, vitaminler, canlı kültür veya bağırsak mikrobiyotasını artırabilecek probiyotikler bakımından yüksek olabilir.

Bunlar kemikler ve dişler için koruma sağlayabilir ve sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Az yağlı yoğurt, kilo verme diyetinde yararlı bir protein kaynağı olabilir.

Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Bazıları bu iddiaların bazılarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, beyin işlevlerini de etkileyebileceklerini iddia ediyor.

2014 yılında araştırmacılar yoğurt tüketmenin tip 2 diyabetten korunmaya yardımcı olabileceğini buldular. Diğer süt ürünleri türlerinin, durumu geliştirme olasılığını etkilemediği görülmüştür.

Diğer bilim adamları, probiyotik bakteriler içeren yoğurtun çocukları ve hamile kadınları ağır metal maruziyetinin etkilerine karşı başarıyla koruduğunu öne sürdüler.

Yoğurt sütten daha az laktoz içerir, çünkü laktoz fermantasyon işleminde kullanılır.

Yoğurt vücut için ne zaman kötü?

Tüm yoğurtlar sağlıklı değildir. Şeker veya gereksiz katkı maddesi içermeyenler diyete sağlıklı bir katkıda bulunabilir, ancak bazı ürünler yüksek miktarda şeker ve faydalı olmayacak diğer bileşenlere sahiplerdir.

Doğal yoğurt, düşük kalorili, yüksek besinli bir protein olabilir.

Bununla birlikte, birçok üretici şeker, yapay tatlandırıcılar ve sağlıklı olmayan diğer bileşenleri ekler.

Tüm yoğurtlar bazı doğal şekerleri içerir, ancak tüketicilere porsiyon başına 15 gramdan az şeker içeren bir ürün aramaları önerilir. Şeker ne kadar düşük olursa, herhangi bir yapay tatlandırıcı içermediği sürece o kadar iyidir.

Bazı çalışmalar, yoğurt tüketiminin sağlıkla bağlantılı olduğu görüşünü çürütmüş ve yetkililerin sağlıkla ilgili iddiaların ticari amaçlarla yapılıp yapılamayacağını sorgulamasına neden olmuştur. Bununla birlikte, yoğurt yiyen insanların sağlıklı beslenmeleri daha olasıdır.

TÜRLERİ

Farklı yoğurt türleri vardır.

Az yağlı veya yağsız

Az yağlı veya yağsız yoğurt, %2 sütle yapılır. Yağsız yoğurt yüzde sıfır veya yağsız sütle yapılır.

Kefir

Kefir sıvı bir yoğurttur. Probiyotik içerir ve sütün içine kefir taneleri ekleyip 12 - 24 saat bekleterek evde yapılabilir.

YARARLARI

Yoğurt bir dizi önemli besin maddesi sunabilir.

Probiyotikler

Lactobacillus bulgaricus mikroorganizması, yoğurdu fermente etmek için kullanılır. Bazı yoğurtlara probiyotikler eklenir.

Probiyotikler bağırsağa fayda sağlayan bir tür sağlıklı bakteridir. Sindirim sistemini düzenlemeye, gaz, ishal, kabızlık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olurlar.

Bazı araştırmalar probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini, kilo yönetimine yardımcı olabileceğini ve kanser riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Yoğurt ve diğer probiyotik gıdaların tüketilmesi vitamin ve minerallerin emilimini artırabilir.

Kalsiyum

Süt ürünleri, biyoyararlanım açısından en iyi diyet kalsiyum kaynaklarından biridir.

Kalsiyum, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin gelişimi ve bakımı için gereklidir. Kan pıhtılaşması, yara iyileşmesi ve normal tansiyonun korunması için de önemlidir.

Çoğu yoğurt ayrıca değişen miktarlarda B6 ve B12 vitaminleri, riboflavin, potasyum ve magnezyum içerir.

Laktoz İntoleransı

Yoğurt düşük bir laktoz içeriğine sahiptir, bu nedenle laktoz intoleransı olan bir kişi muhtemelen sütten daha tolere edilebilir bulacaktır. Ayrıca sindirime yardımcı olan bakterileri içerir.

Sonuç olarak, süt veya dondurma tükettikten sonra rahatsızlık, şişkinlik veya gaz yaşayan insanlar genellikle belirtileri olmadan yoğurdu tolere edebilir.

Birey, vücutlarının nasıl tepki verdiğini görmek için, bir fincan gibi az miktarda yoğurt denemelidir. Bu sadece süt alerjisi olanlar için değil, laktoz intoleransı için geçerlidir.

Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle kalsiyumdan yoksundur, bu nedenle yoğurt diyetlerinin önemli bir bileşeni olabilir.


YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title