HAFIZANIZI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ

HAFIZANIZI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ

Çoğu kişi yeni tanıştığı kişinin adını unutur veya eşyalarını koydukları yerleri unutabilir. Bunu herkes yaşar. Zayıf bir hafızaya sahip olmak kişi için sorun yaratabilir.

Genetik, yaş ve beyni etkileyen tıbbi durumlar da dahil olmak üzere hafıza kaybında birçok faktör rol oynar. Kişilerin diyet ve yaşam tarzında, hafıza kaybı için bazı risk faktörleri vardır.

Tüm hafıza kaybı önlenemezken, insanlar yaşlandıkça beyni bilişsel gerilemeye karşı korumak için önlemler alabilirler.

1. Beyin Eğitimi Yapın

Kaslara benzer şekilde, beyninde sağlıklı kalmak için düzenli kullanıma ihtiyacı vardır. Zihinsel antrenmanlar diğer faktörler kadar önemlidir ve zihne meydan okumak onun büyümesine ve genişlemesine yardımcı olabilir, bu da hafızayı geliştirebilir.

Bir çalışma, haftada en az 5 gün sadece 15 dakika beyin antrenmanı yapan kişilerin beyin fonksiyonlarında iyileşmeler olduğunu buldu.

2. Egzersiz

Fiziksel egzersizin beyin sağlığı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Düzenli egzersiz yaşla birlikte bilişsel düşüş riskini azaltır ve beyni dejenerasyona karşı korur.

2017 çalışmasının sonuçları, aerobik egzersizin erken Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza fonksiyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir. 

Aerobik egzersiz, bir kişinin kalp atış hızını artırır ve aşağıdaki aktivitelerden herhangi birini içerebilir:

-tempolu yürüyüş

-Doğa yürüyüşü

-yüzme

-dans

3. Meditasyon

Araştırmalar, meditasyonun beyinde hafızayı iyileştiren uzun süreli değişikliklere neden olabileceğini düşündürmektedir.

Meditasyon hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. 2018 araştırma makalesinin yazarları, birçok çalışmanın meditasyonun beyin işlevini geliştirdiğini, beyin dejenerasyonunun belirteçlerini azalttığını ve hem çalışma belleğini hem de uzun süreli belleği geliştirdiğini göstermektedir.

Araştırmacılar, düzenli olarak meditasyon yapan ve yapmayanların beyinlerini gözlemlediler.

Sonuçları, meditasyon alışkanlığı yapmanın, beynin esnekliğini arttırmak da dahil olmak üzere beyinde uzun süreli değişikliklere neden olabileceğini ve bunun sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu gösterdi.

4. Yeterince Uyku Alın

Uyku, genel beyin sağlığı için hayati önem taşır. Vücudun doğal uyku döngüsünü bozmak, beynin anılar oluşturmak için kullandığı süreçleri kesintiye uğrattığından bilişsel bozukluklara yol açabilir .

Yetişkinler bir günde yaklaşık 7-8 saat uyumalı, beynin uzun süreli anılar yaratmasına ve saklamasına yardımcı olur.

5. Şeker Alımını Azaltın

Şekerli yiyecekler ilk başta lezzetli olabilir ancak hafıza kaybında rol oynayabilirler. 2017'de yapılan bir araştırma, şekerli içecekleri fazla tüketmenin Alzheimer hastalığına bir bağlantısı olduğunu kaydetti.

Meyveler gibi doğal olan tatlıları tüketmek sağlıklı bir diyete katkı sağlarken, insanlar şekerle tatlandırılmış içeceklerden ve eklenmiş, işlenmiş şeker içeren yiyeceklerden kaçınmalılar.

6. Yüksek Kalorili Yemeklerde Kaçının

Aşırı şeker kaynaklarını kesmekle birlikte, genel kalori alımını azaltmak da beyni korumaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, yüksek kalorili diyetlerin hafızayı bozabileceğini ve obeziteye yol açabileceğini belirtiyor. Bellek üzerindeki etkiler, yüksek kalorili diyetlerin beynin belirli kısımlarında iltihaplanmaya yol açabilir.

7. Kafein Alımını Artırın

Kahve veya yeşil çay gibi kaynaklardan gelen kafein hafıza için yardımcı olabilir.

2014'te yapılan bir çalışma, bir hafıza testinden sonra kafein tüketmenin, katılımcıların beyninin uzun süreli anıları ne kadar iyi sakladığını artırdığını bulmuşlardır.

200 miligram kafein alan kişiler 24 saat sonra hatırlama testlerinde kafein kullanmayanlara göre daha iyi skor aldı.

Kafein, kısa vadede hafızayı da artırabilir. 

8. Bitter Çikolata Yiyin

Bitter çikolata yemek herkese hoş gelir, ancak bir kişinin hafızasını da geliştirebilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçları çikolatadaki aktif bileşikler olan kakao flavonoidlerin beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bitter çikolata yiyen insanlar mekansal hafıza testlerinde yemeyenlere göre daha iyi performans gösterdi. Araştırmacılar, kakao flavonoidlerin beyne kan akışını iyileştirdiğini belirtti.

Bununla birlikte, diyete daha fazla şeker eklememek önemlidir ve bu nedenle insanlar bitter çikolatada en az % 72 kakao içeriği hedeflemeli ve şeker eklenmiş çikolatadan kaçınmalıdır.

BELLEK BOZUKLUĞU İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Düzenli egzersiz yapmak zihnin keskin kalmasına yardımcı olabilir.

Bazı insanlar, bir dizi risk faktörü nedeniyle hafıza bozukluğuna diğerlerinden daha eğilimli olabilir.

Genetik gibi bir kişinin üzerinde kontrol sahibi olmadığı risk faktörleri vardır. Bazı insanlar, beyni ve hafızayı büyük ölçüde etkileyen Alzheimer gibi rahatsızlıklara daha yatkın olabilir.

Diğer durumlarda, bir kişi hafıza bozukluğu riskini azaltabilir. Rafine şeker ve yağlarda yüksek bir diyet yapmak ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek hafıza kaybı riskini artırabilir.

YORUMLAR (0)

Göster/Gizle

YORUMUNUZU GÖNDERİN

image secure

image title here

Some title